Poszwendamy się rowerowo na Pomorzu Zachodnim

Velo Baltica nad polskim morzem
27-28.07.2024

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Dawno nas nie było na rowerowaniu nad polskim morzem. Ruszamy zatem z naszymi dwukołowymi rumakami na Velo Baltica (trasę rowerową dookoła Morza Bałtyckiego), a dokładnie na jej fragment na Pomorzu Zachodnim. W weekend w połowie wakacji pokonamy odcinek ok. 120 km poprowadzony bardzo blisko linii brzegowej. Pięknych widoków będzie co nie miara, a i miejsc do zażycia odświeżającej morskiej kąpieli równie dużo. Nawdychamy się jodowanego powietrza i aktywnie wypoczniemy w dobrym towarzystwie :)

Nasza trasa pokrywa się też ze szlakami EuroVelo 10 i 13. Zaczniemy w Dziwnowie, zanocujemy koło Kołobrzegu, a zakończymy trasę w Osiekach. Każdego dnia do pokonania po 60 km. Byliśmy w tamtych rejonach 4 lata temu i już wtedy trasy rowerowe były super, a teraz pewnie będzie jeszcze lepiej pod względem infrastruktury dla rowerzystów. Nacieszymy oczy, rozruszamy nogi i uradujemy kubki smakowe morskimi rybkami.

Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 26.07.2024 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Dla chętnych będzie też zbiórka godzinę wcześniej na Bemowie (blisko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej). W obu miejscach zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę, aby przez noc spokojnie dojechać na rano do Dziwnowa, skąd wyruszymy na trasą rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy ok. godz. 2-3 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się szlakiem rowerowem Velo Baltica (Eurovelo 10/13). W dużej mierze szlak prowadzi już świetnie przygotowanymi, specjalnymi ścieżkami rowerowymi o twardej nawierzchni (asfalt, kostka), więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie też dadzą radę. Można i na kolarce, ale mogą się zdarzyć trudniejsze fragmenty terenowe, ale trudność odcinka i tak bardziej zależy od rowerzysty i jego możliwości, a nie od roweru. Oczywiście będą też możliwe dokrętki dla chętnych. Skróty nie za bardzo, ale dla rozruszanych wcześniej rowerowo Szwendaczków nie powinno być kłopotu z pokonaniem tras.

Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie

Sobota 27.07.2024
Dziwnów - okolice Kołobrzegu ok. 60 km

Po nocnej podróży z Warszawy nad morze wypakujemy nasze rumaki w nadmorskim Dziwnowie. Można będzie na dobry start wciągnąć kanapkę zabraną z domu lub skorzystać z jakiejś porannej kawiarni nadmorskiej. Podjedziemy obejrzeć z bliska Aleję Gwiazd Sportu i ruszymy pokonywać kilometry w kierunku wschodnim do Dziwnówka. Zainteresowani prehistorią będą mogli nieco odbić ze szlaku do Bałtyckiego Parku Dinozaurów we Wrzosowie. Szlak poprowadzi nas dalej przez Łukęcin, Pobierowo i Pustkowo, a w każdej z tych miejscowości są warunki, aby wskoczyć na plażę i na morskie fale. Później dotrzemy do Trzęsacza, gdzie nad brzegiem znajdują się ruiny XV-wiecznego kościoła (a kiedyś był aż 2 km od brzegu). W Rewalu miniemy jedną ze stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dalej na trasie będzie można wstąpić do latarni morskiej w Niechorzu na jej taras widokowy na wys. 37m. a tuż obok do Motylarni z żywymi okazami latającymi nad głowami. W Dźwirzynie przejedziemy kilkusetmerową kładką nad wydmami. Konsumpcję na koniec dnia zrobimy w Grzybowie, ale chętni będą mogli dokręcić kilka km do Kołobrzegu i cofnąć się potem do bazy. 

Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie

Niedziela 28.07.2024
Okolice Kołobrzegu - Osieki ok. 60 km

Po śniadaniu po kilku poważniejszych obrotach korby rowerowej będziemy z powrotem nad brzegiem morza. Na kawę i deser wjedziemy do Kołobrzegu. Można tam będzie wstąpić do parku uzdrowiskowego, a na morze spojrzeć nie tylko z brzegu, ale nawet z samego końca kołobrzeskiego molo. Warto też będzie przyjrzeć się podczas jazdy najdłuższej promenadzie nadmorskiej właśnie w Kołobrzegu, która liczy prawie 4 km długości. Dalej na naszej trasie będzie równie znany kurort morski czyli Ustronie MorskieBędzie kolejna okazja na kawę i ciacho czy może gofra lub lody z widokiem na morskie fale. W Gąskach podjedziemy do latarni morskiej. Warto będzie na nią wejść, bo ma wys. 50 m., a ze szczytu rozciągają się szerokie widoki na morze i nadmorskie miejscowości. W Mielnie zapoznamy się z Promenadą Przyjaźni, która ma niemal 2 km. Warto będzie sobie też zrobić zdjęcie z Pomnikiem Morsa, który postawiono przy głównym wejściu na plażę, ponieważ co roku odbywa się tu Międzynarodowy Zlot Morsów. Dalsza część trasy prowadzi mierzeją oddzielającą Jezioro Jamno od Bałtyku. W miejscowości Łazy będziemy żegnać się z Bałtykiem i zjemy tam morską rybkę przed powrotem i odbijemy nieco na południe by w miejscowości Osieki nad Jeziorem Bukowo zakończyć nasz rowerowy nadmorski weekend. 

Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie
Szwendaczkowe rowerowanie

Jak rowerujemy:

Dla tych co z nami jeszcze nie szwendali się rowerowo, a także dla tych co jeżdżą z nami od lat w ramach miłych wspominek zapraszamy do przejrzenia szwendaczkowego facebooka, gdzie można znaleźć wiele krótkich fotorelacji z naszych wyjazdów. Dla łatwiejszego ich odnalezienia podrzucamy kilka linków: 
Green Velo na Roztoczu 16-17.09.2023
Warmińska Łynostrada Rowerowa 1-2.07.2023
Objazd Jeziora Garda - Czerwcówka 2023
Żelazny Szlak Rowerowy i polski Balaton 27-28.05.2023
Green Velo nad Zalewem Wiślanym 17-18.09.2022
Warmia i Mazury - szlakiem kolejowym i kopernikowskim 2-3.07.2022
Czerwcówka wokół Balatonu na Węgrzech 16-19.06.2022

Co zabrać:

Jedziemy pod koniec lipca, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie zdecydowanie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą dłuuugie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania będzie podążał za nami autokarem na kolejne miejsca noclegowe. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. No i obowiązkowo strój kąpielowy dla tych co nie wyobrażają sobie dnia nad morzem na rowerze bez brykania w morskich falach. Koniecznie też kremy UV i okulary przeciwsłoneczne.

Koszty składkowe:

550 zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Dziwnów i Osieki – Warszawa,
  • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
  • transport rowerów do Dziwnowa i z powrotem z Osieków do Warszawy,
  • nocleg w obiekcie turystycznym w okolicach Kołobrzegu (pok. 3-8-osobowe, łóżka piętrowe, łazienki na korytarzach),
  • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu (bufetowe),
  • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
  • składka na TFG i TFP
     

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

  • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
  • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
     

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!